جزییات خبر


دومین نشست هم‌اندیشی بررسی پتانسیل‌های استان گلستان در صنعت ماهیان خاویاری


فرستنده :
اسماعيل زاده

تاریخ ثبت :
1398/09/09

تعداد بازدید :
30
خبر

به همت انجمن علمی شیلات و دانشکده شیلات و محیط زیست، دومین نشست هم‌اندیشی بررسی پتانسیل‌های استان گلستان در صنعت ماهیان خاویاری، ششم آذر ماه در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان برگزار شد.
مدیر کل دفتر بازسازی و حفاظت از آبزیان سازمان شیلات کشور دراین نشست با اعلام این مطلب که توسعه آبزی‌پروری یک مبحث جهانی است، گفت: طبق آمارهای فائو در سال ۲۰۱۶، ۸۰ میلیون تُن آبزی‌پروی با ارزش ۲۳۱ میلیارد دلار در جهان تولید شد. مهندس کرمی‌راد افزود: تا سال ۲۰۵۰، حدود ۳۰درصد از جمعیت جهان چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم در جهت تامین غذا، می بایست در زمینه کشاورزی فعالیت داشته باشند. وی بیان کرد: تامین نیازهای غذایی، بیماری و موضوع ذخایر اصلاح نشده ژنتیکی به عنوان چالش‌های صنعت آبزی‌پروری در دنیا مطرح هستند. وی تصریح کرد: افزایش امنیت زیستی در سایه تنوع زیستی و مدیریت بهداشتی در مزارع به عنوان راهکار فائو در زمینه رفع چالش‌های مطرح شده در جهت افزایش آبزی‌پروری و کاهش ضایعات ماهی موردنظر است. وی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷، ایران در زمینه صید آبزیان در جایگاه ۲۸ دنیا و در زمینه پرورش آبزیان جایگاه ۱۹ دنیا را کسب کرد. مهندس کرمی‌راد گفت: با توجه به ارزش‌های بالای ماهیان خاویاری و صید بی‌رویه آن، موضوع پرورش ماهیان خاویاری با هدف تولید گوشت و خاویار از دو دهه پیش در کشور، آغاز شد. مدیر کل دفتر بازسازی و حفاظت از آبزیان سازمان شیلات کشور تاکید کرد: وجود اقلیم مناسب برای پرورش ماهیان خاویاری، وجود نیروی انسانی، داشتن تجربه و دانش فنی متخصصان، وجود ارزشمندترین گونه ماهیان خاویاری در آب‌های بومی ایران و … از جمله علل توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور است. وی اذعان کرد: در حال حاضر سد تجن در استان مازندران به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیکی ماهیان خاویاری در دنیا مطرح است، در این راستا هدف‌گذاری شده است تا در پایان سال ۱۴۰۴ ، میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری به ۱۰ هزار تُن و میزان تولید خاویار پرورشی به ۱۰۰تُن در سال برسد. مهندس کرمی‌راد در پایان گفت: استان گلستان بعد از استان‌های مازندران وگیلان با تولید ۵۴/۵ تُن گوشت خاویار و۰/۲ تُن خاویار، در جایگاه سوم پرورش ماهیان خاویاری قرار دارد
. رییس دانشکده‌های شیلات، محیط زیست و مرتع و آبخیزداری دانشگاه در این نشست گفت: سال گذشته اولین نشست را با پیگیری موضوعات عمومی در حوزه شیلات در این دانشگاه برگزار کردیم، اما برای برگزاری دومین نشست، تصمیم گرفتیم تابه صورت تخصصی در مورد یک موضوع که به چالش استان گلستان مبدل شده است بپردازیم. دکتر بهاره شعبان‌پورافزود: در این راستا، موضوع ماهیان خاویاری را به عنوان موضوع دومین نشست انتخاب کردیم.  وی خاطرنشان کرد: از این رو، پتانسیل‌های استان گلستان در تکثیر و پرورش و صید ماهیان خاویاری، چالش‌های پیش‌روی تولید غذای ماهیان خاویاری از لارو تا مولد، نیازمندی‌های صنعت ماهیان خاویاری، پتانسیل‌های ایجاد اشتغال در این صنعت و… را به عنوان محورهای این نشست در دستور کار قرار دادیم.  وی بیان کرد: ان‌شاءالله با توسعه صنعت ماهیان خاویاری در استان گلستان، شاهد رونق اقتصادی و حل مشکل اشتغال جوانان این استان و فارغ‌التحصیلان رشته شیلات باشیم.
وی در پایان از زحمات خانم دکتر صفری عضو هیأت علمی گروه شیلات دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان، معاونت فرهنگی و اجتماعی و انجمن علمی شیلات دانشگاه به خاطر برنامه‌ریزی و اجرای این نشست، تشکر کرد.


خبر
خبر
خبر
خبر